Bir ülke kadar elektrik tüketen kripto paralar

Kripto para birimleri, bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış dijital veya sanal bir varlıktır. İşlemleri güvence altına almak, doğrulamak ve ayrıca belirli bir kripto para biriminin yeni birimlerinin oluşturulmasını kontrol etmek için kriptografi kullanılır. Esasen, kripto para birimleri, belirli koşullar yerine getirilmedikçe kimsenin değiştiremeyeceği bir veri tabanındaki sınırlı girişlerdir. Kripto varlıkları önemli yapan en önemli etkenlerden biri de bu özelliğidir. Herkesin bir şekilde adını duyduğu üzere ilk ve en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen isimsiz bir kişi veya grup tarafından yaratıldı. Kripto paraların atası olarak diğer varlıkların değerlemesinde de Bitcoin karşılığı kullanılmaktadır. Bunu dünyanın para birimlerinin dolar karşısındaki değerlemesine benzetebiliriz. Kripto para birimleri, merkezi olmamalarıyla biliniyor. Bir hükümete veya finansal kurum kontrolüne tabi değiller. Fakat önemli bazı kripto paraların, yasal düzenleme altına alınmasını amaçlayan bazı çalışmalar devam ediyor.

Görsel: Art Rachen on Unsplash

Kripto varlıklar son birkaç yılda popülerliklerini artırdılar. Tabii ki bunların arasında Ethereum gibi öne çıkanlar oldu. Ethereum blok zinciri, bugün piyasadaki en sağlam akıllı sözleşme platformu olarak gösteriliyor. Bu, piyasaya giren diğer kripto varlıkların, kendilerini çoğunlukla Ethereum altyapısı ve değerlemesiyle piyasaya sürdüğü anlamına geliyor. Şu an Ethereum’un piyasa değerinin 178 milyar dolar, Bitcoin’in ise 378 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Günümüzde 1.700'den fazla farklı kripto para birimi var ve her gün daha fazlası yaratılıyor. Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin ise 700 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor. Ancak, bu yeni endüstrinin karanlık bir tarafı var. Kripto para madenciliği çok fazla enerji gerektiriyor ve daha fazla insan dâhil oldukça çevresel etki artıyor. Aslında Bitcoin ağının yıllık enerji tüketiminin Danimarka’ya eşdeğer olduğu tahmin ediliyor. Ethereum madenciliğinin ise Bitcoin’den bile daha fazla enerji gerektirdiğine dair birçok görüş var. Bu kripto paraların fiyatı artmaya devam ettikçe, enerji tüketimleri de artacak. Çünkü kripto para madenciliği için bugün bilgisayarların en çok enerji tüketen parçası olan ekran kartları kullanılıyor. Geçtiğimiz birkaç yılda kripto para madenciliği o kadar artmıştı ki oyunseverler piyasada ekran kartı bulmakta zorlanmış, stoklarda ürün kalmamış ve fiyatlar artmıştı. Bu durum, iklim değişikliğiyle mücadele için kötü bir haber.

Görsel: Rafael Pol on Unsplash

Çevrecilerin, kurumların ve medyanın kripto paraların enerji tüketimine vurgu yapması, bu konudan haberi olmayan insanların öğrenmelerini sağladı. Piyasayı domine eden kripto paralardan Ethereum, enerji tüketim sorunu üzerine odaklandı ve geçtiğimiz günlerde Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, uzun zamandır ertelenen Ethereum güncelleştirmesinin gerçekleştiğini açıkladı. Artık görmezden gelinemeyecek hâle gelen, kripto varlıkların çevre üzerinde yarattığı negatif etkiyi düzeltmeyi de kapsayan bu geliştirmeden sonra dünya genelindeki enerji tüketiminin 0,2 seviyesinde azalacağı söyleniyor. Ethereum’un diğer kripto paralar tarafından da altyapı olarak kullanıldığını düşündüğümüzde, daha az enerji tüketilmesi, gelecek adına olumlu bir gelişme diyebiliriz. Daha çevreci kripto varlıklar, yatırımcılar için de daha cazip hâle gelecektir.

Görsel: Wance Paleri on Unsplash

Kullandığımız dijital ürün ve hizmetlerin çevreye ne kadar etkileri olduğunu tam olarak algılayamıyoruz. Her gün izlediğimiz videoların, kripto varlıkların ya da bir web sitesinin bile gezegenimiz üzerinde bir etkisi bulunuyor. Çünkü dijital dünyada attığımız her adım, ne kadar enerji tükettiğimizi belirliyor. Nesnelerin interneti gibi milyarlarca cihazı çevrimiçi hâle getiren teknolojilerle birlikte internete bağlı her bir cihazın çevreye etkisi konusunu tekrar düşünmemiz gerekiyor. Dijitalin çevreci hâle gelmesi, gelecek adına daha umutlu olmamızı sağlıyor.

--

--

Dijital dünyanın öne çıkan gelişmelerini takip edebileceğiniz İşCep resmi Medium sayfasıdır. İşCep hakkında bilgi için; www.isbank.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
İşCep

Dijital dünyanın öne çıkan gelişmelerini takip edebileceğiniz İşCep resmi Medium sayfasıdır. İşCep hakkında bilgi için; www.isbank.com.tr