Dijital evcil hayvanlar ve dijital kimliğimiz

Belirli bir yaş üzerindeki insanlar için sanal evcil hayvan beslemek fikri aslında hiç de yeni bir haber değil. Çocukluğunu 90’lı yıllarda yaşayanlar için ülkemizdeki popüler adıyla “sanal bebek” ya da orijinal adıyla “Tamagotchi”, o yıllarda herkesin dilinde olan minik bir elektronik cihazdı. Bu cihazlarda farklı evcil hayvan türleri bulunuyor ve siz de bu dijital varlıkların yaşamaya devam etmesi için gerekli aktiviteleri yapıyordunuz. Böylece dijital evcil hayvanınız sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyordu. Henüz internetin çok yaygın olmadığı, mobil cihazların ve uygulamaların ise hiç ortada olmadığı yılları düşündüğümüzde, sanki gelecekten gelmiş gibi duran bu cihazlar milyonlarca adet satış rakamına ulaştı. Tamagotchi’den sonra dijital evcil hayvan kavramı bazı bilgisayar ve konsol oyunları dışında neredeyse hiç kullanılmadı ve bir çocukluk anısı olarak kaldı.

Görsel: COSMOH LOVE — Unsplash

Dijital dünyanın sınırlarını ve hayali topraklarını daha çok konuşmaya başlamışken, dijital evcil hayvanlar konusu popüler olma potansiyelini tekrar göstermeye başlıyor. Evcil hayvanlar başta olmak üzere dijital dünyada hayvanlarla ilgili içerik paylaşmayı ve tüketmeyi seviyoruz. Sosyal medya platformlarında adına hesap açılmış binlerce gerçek evcil hayvan olduğunu biliyor ve bunlara sıkça denk geliyoruz. Gerçek dünyadaki hayvanlar da aslında bir tarafıyla dijitalleşiyor. Sahipleri onlar adına konuşuyor ve etkileşime giriyor. Onlara bir karakter atıyor ve bu karakter doğrultusunda hikâyelerini devam ettiriyorlar. Tüm bunlar, hayvanlarla kurduğumuz bağın, fizikselin ötesine geçerek dijital dünyada da devam ettiğini gösteriyor. Üstelik bu bağ, başka insanlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

Bazı yapay zekâ uzmanlarına göre yakın gelecekte Meta evrende iki temel konuda büyük gelişmeler göreceğiz: çocuklar ve evcil hayvanlar. Dijital dünyada çocuğa ve evcil hayvana sahip olma duygusunun popüler olacağına dair inancın kaynağında, bireyciliğin yükselişi gösteriliyor. Yani insanlar gerçekten çocuk ve evcil hayvan sahibi olmak yerine onların dijital versiyonlarına sahip olmak isteyecek ve bu da yeni bir akım hâline gelecek. Tamagotchi’lerin 90’larda yarattığı etkinin, bu yeni çağda Meta üzerinde olacağı düşünülüyor. Bu dijital varlıkların sorumluluğunu almak, dijital bakıcılar gibi yeni nesil mesleklerin doğuşuna bile sebep olabilir.

Görsel: The Digital Dogs

Dijital evcil hayvanlarla ilgili projeler, Ethereum tabanlı blok zinciri üzerinden NFT olarak karşımıza çıkıyor. Henüz giriş aşaması olarak adlandırılabilecek bu seviyede özel olarak tasarlanmış özgün eserlere NFT formatında sahip olunabiliyor. Ayrıca projelerin geliştirdikleri oyunlar vasıtasıyla bu evcil hayvanlarla etkileşim de kurulabiliyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirdikleri Pokemon GO oyunu ile adı hafızamızda kalan Niantic’in CEO’su John Hanke ise gerçek dünya ile birleştirilmiş bir dijital dünya geliştirmeye odaklandıklarını açıkladı. Pokemon gibi evcil hayvan yetiştirmeyle oldukça yakın bağları olan bir oyunun da bu alanda önemli ataklar yapacağını tahmin etmek zor değil. Görünüşe göre bunu, zaten know-how’a sahip oldukları artırılmış gerçeklik teknolojisi ile birleştirerek devam edecekler gibi görünüyor.

Görsel: David Grandmougin — Unsplash

Duygusal bağ kurma ihtiyacımız, fiziksel olduğu kadar dijital dünyada da varlığını hissettiriyor. Bu ihtiyacı gören girişimciler, bu alandaki yatırımlarını Meta evrenlere ve mobil uygulamalara kaydırıyor. Kimileri için gerçek bir evcil hayvanın sevgisinin ve sıcaklığının yerini tutmayacak gibi görünse de milyonlarca insanın bu konuya ilgi göstereceği tahmin ediliyor. Bu dijital hayvanları, sahiplerinin karakterini yansıtabileceği için bir çeşit “role play” teması olarak da görebiliriz. Bu temaya göre insanlar bir dijital hayvan görünümüyle kendi varlıklarını eşleyecek ve Meta evrenlerde bir yaşam kuracaklar. Paylaşımlarıyla ve tarzlarıyla herkesin ayrı bir sosyal medya karakteri olduğunu düşünürsek bu yeni dijital kişiliklerin de buna uyum sağlayacağını tahmin edebiliriz.

--

--

Dijital dünyanın öne çıkan gelişmelerini takip edebileceğiniz İşCep resmi Medium sayfasıdır. İşCep hakkında bilgi için; www.isbank.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
İşCep

Dijital dünyanın öne çıkan gelişmelerini takip edebileceğiniz İşCep resmi Medium sayfasıdır. İşCep hakkında bilgi için; www.isbank.com.tr