Neden bir şeyleri beklemeyi sevmiyoruz?

En sevdiğiniz restoranın önündeki kuyruğu gördüğünüzde, gittiğiniz bir etkinliğin girişindeki insan kalabalığıyla yüzleştiğinizde ya da harika kıyafetler bulduğunuz bir alışveriş sürecinin sonunda onlarca kişinin tek bir kasanın önüne toplandığını fark ettiğinizde, içinizdeki güzel hisler azalmıyor mu? Her ne kadar “iyi şeyler onu sabırla bekleyenlerin başına gelir” öğretisini çocukluğumuzdan beri duysak da bekleme fikri güzel hislerimizi zayıflatıyor. Gerçekten buna değeceğini düşünmediğimiz sürece, sokakta çevirdiğiniz herhangi biri size sıra beklemek istemeyeceğini söyleyecektir. Galiba bu, insanlık olarak ortak hislerimizden birisi.

Görsel: Levi Jones — Unsplash

İnsanların beklemeyi sevmemesi, hizmet sektöründeki şikâyetlerin de önemli bir bölümünü oluşturuyor. Örneğin şirketlerin çağrı merkezlerindeki bekleme süresi, müşterinin tatmin edilme seviyesiyle doğrudan ilgili. Yani müşterinin sadece sorununun çözülmesi yeterli değil, insanlar uzun süre bekledikten sonra gelen çözümden de tam anlamıyla memnun olmuyor. Bunun için sizi istediğiniz saatte arayan, randevu sistemiyle işleyen farklı sistemler geliştirildi. Eğer beklemek kaçınılmaz bir durumsa, bu bekleme sürecinin kolay geçirilmesini sağlayacak bazı alternatif yöntemler de bulunuyor. Genellikle eğlendiğimiz süreler, eğlenmediğimiz sürelere göre daha çabuk geçer. Bu durumu eğitim hayatınız boyunca, sevdiğiniz derslerin hızlı, sevmediklerinizin ise oldukça yavaş geçtiğini hissederek yaşadınız. Kısaca, algılanan bekleme süremiz, gerçek bekleme süremizden daha uzundur. Bu yüzden herhangi bir bekleme sürecinin içindeyken, gerçekten beklediğimizden daha uzun süre beklediğimizi düşünme eğilimindeyiz. Arkadaşınızın beş dakika sonra geliyorum dedikten tam on dakika sonra yanınıza gelmesi ve bu sürenin size yarım saat geçmiş gibi hissettirmesi de bunun küçük bir örneği sayılabilir. İnsanların bu duygu durumunu bilen Houston havalimanı yönetimi, varış kapılarını bagaj teslim alanından uzaklaştırdı. Böylece bagaj bekleyen insanlar çıkış kapılarından bagaj alma alanına kadar yürüyor ve arada geçen zaman, bekleme sürecini düşürüyor. Bu yöntem, yönetime gelen şikâyetlerin oranını da azaltıyor.

Görsel: JESHOOTS.COM — Unsplash

Teknolojinin evrimiyle bekleme algımız arasında doğrudan bir etkileşim bulunuyor. Artık istediğimiz şeyleri elde etme konusunda daha sabırsızız. Beş saniyelik reklamları beklemenin yarattığı his, beş dakikalık reklam etkisi yaratıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, algılarımız bize ısrarla hep daha çok beklediğimizi söylüyor. Bu yüzden akıllı telefonlarda alıştığımız “anında gelsin”, “hemen al”, “hızlı kargo” gibi sürekli bu algıya hizmet eden eylem çağrıları ve vaatler, hayatımızın geri kalanında da olmalıymış gibi davranıyoruz. Bu algımızı fark edip, buna göre operasyonlarını düzenleyen şirketler, insanların da sempatisini kazanıyor ve rekabette öne geçme şansı kazanıyor. Örneğin Kanadalı fast food zinciri Harvey’s, mağazalarında insanların ürünlerin yapılış aşamalarını izlemelerini ve o sırada bazı ürünleri kendilerinin belirlemesini sağladı. Bu değişim sonrası insanlar bekleme sürecinde yiyeceklerinin nasıl yapıldığını izleyerek zamanı daha iyi bir şekilde geçirmeye başladılar. Yazının başında bahsettiğimiz gibi, müşterilere beklemeye değer bir şeyler verdiğinizde, beklemeyi çok da dert etmeyeceklerdir.

Görsel: Luca Campioni — Unsplash

Zamanın hızla aktığı ve insanların koşturarak bir yerlere yetişmeye çalıştığı günümüzde, beklemek istemeyen ama zevklerinden de vazgeçemeyenler için bir çözüm var. İş Bankası’nın desteklediği Workup Girişim Programı’nda yer alan Beklemesen; uygulamasını kullananlara, favori kahve zincirleri, kafeler ve restoranlarda önceden sipariş verip, istedikleri zaman teslim alma fırsatı sunuyor. Böylece en sevdiğiniz siparişi verip, sırada beklemek zorunda kalmadan, belirlediğiniz zamanda alabiliyorsunuz. Uygulama, zamanın her şeyden önemli olduğunu bilen ama keyifle yiyip içmekten de taviz vermek istemeyenlerin buluşma noktası hâline geldi. Belki de gelecekte başka ürün ve hizmetler için de beklemediğimiz, ama keyfini çıkardığımız bir dünya olur.

--

--

Dijital dünyanın öne çıkan gelişmelerini takip edebileceğiniz İşCep resmi Medium sayfasıdır. İşCep hakkında bilgi için; www.isbank.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
İşCep

Dijital dünyanın öne çıkan gelişmelerini takip edebileceğiniz İşCep resmi Medium sayfasıdır. İşCep hakkında bilgi için; www.isbank.com.tr